Licznik odwiedzin:
Dzisiaj: 35
Wszystkich: 13941387


LINKI
Biuro księgowe Warszawa
Wynajem samochodów Toruń
Księgowa Olsztyn
Geodeta Kraków
Biuro rachunkowe Wrocław
Architekci Szczecin
Opieka stron WordPress

Wzory CV

CV - curriculum vitae, czyli po prostu życiorys, napisany w uporządkowany sposób, to podstawowy dokument w procesie rekrutacji. To z niego potencjalny pracodawca powinien uzyskać jak najwięcej informacji o kandydacie, będących odpowiedzią na ogłoszenie o pracę. Poniżej opisujemy jak napisać cv oraz zamieszczamy przykładowe WZORY CV, także w wersji doc do pobrania.

W CV powinny się znaleźć:

 
1. PODSTAWOWE INFORMACJE, czyli dane osobowe i kontaktowe:

* imię i nazwisko,
* numer telefonu i adres e-mail,
* adres profilu na linkedin, jeśli go posiadasz,
* adres zamieszkania (czasem skracany do miejscowości).

2. ZDJĘCIE – które będzie reprezentować Cię jako pracownika, a nie kolegę czy koleżankę z imprezy. Nie musi być wykonane przez fotografa np. do dowodu osobistego czy paszportu.

3. Krótki opis swoich osiągnięć zawodowych lub celów - dosłownie 3-5 zdań, które przedstawią Twoje mocne strony i jednocześnie będą odpowiedzią na wymagania pracodawcy przedstawione w ogłoszeniu. Jeśli lubisz dzielić CV na tematy możesz tę część nazwać np. PROFIL ZAWODOWY. Ta część to uproszczona forma listu motywacyjnego, który coraz rzadziej pojawia się podczas rektutacji.

4. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE * – zaczynamy od ostatniej pracy, a później jedna pod drugą wymieniamy starsze wraz z rocznikami, w jakich pracowaliśmy. Jeśli praca trwała stosunkowo krótko, możemy podać także miesiące, w jakich pracowaliśmy (np. 03.2005-10.2005). Nie praktykuje się podawania dokładnych dat pracy (co do dnia). Podajemy nazwę pracodawcy oraz zajmowane stanowisko. Warto również podać zakres najważniejszych obowiązków, zwłaszcza jeśli staramy się o stanowisko, na którym obowiązki są zbieżne. Możemy się także pochwalić najważniejszymi osiągnięciami, szczególnie jeśli staramy się o stanowisko managerskie lub eksperckie.

5. informacje o WYKSZTAŁCENIU * – zacznijmy od tego, że w CV nie zamieszcza się informacji o wszystkich szkołach, do których uczęszczaliśmy. Wpisujemy tę ostatnią, którą ukończyliśmy, w której uzyskaliśmy dany tytuł czy uprawnienia np. Technikum (takie to a takie), Szkoła Policealna (taka a taka), Uniwersytet (taki a taki), itd. Można również zamieścić informacje o szkołach uzupełniających, podyplomowych, ważniejszych kursach czy to specjalistycznych czy językowych, posiadanych certyfikatach itp. Zwykle zaczynamy od wykształcenia zdobytego chronologicznie najbliżej dnia pisania CV i cofamy się chronologicznie wstecz.

Jeśli uczestniczyliśmy w kilku kursach przydatnych w naszym zawodzie, w szczególności na stanowisku na które aplikujemy, możemy pod "wykształceniem" utworzyć nową część CV o nazwie np.: DODATKOWE SZKOLENIA, KURSY, CERTYFIKATY i tam je wymienić.

* Kolejność podawania informacji o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym może być również odwrotna.

6. UMIEJĘTNOŚCI – informujemy tu o znajomości języków obcych (i stopniu ich znajomości), dodatkowych umiejętnościach, które niekoniecznie wynikają z naszego wykształcenia lub przeciwnie - są jego uściśleniem, uzupełnieniem, specjalizacją, znajomością obsługi dodatkowych programów komputerowych, uprawnieniach do kierowania pojazdami, itd. Jeśli CV składamy w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, należy pochwalić się zwłaszcza umiejętnościami, które mogą być przydatne na stanowisku, na które aplikujemy. Bardzo istotną rzeczą jest, żeby racjonalnie ocenić swoje umiejętności, np. jeśli nasza znajomość języka niemieckiego jest na poziomie podstawowym, nie piszmy, że jest na poziomie dobrym czy komunikatywnym, ponieważ możemy stracić czas przychodząc na umówione spotkanie, kiedy pracodawca chcąc sprawdzić nasz język zechce poprowadzić w nim część rozmowy, że o wypełnianiu obowiązków w trakcie pracy w tym języku nie wspomnę.

7. ZAINTERESOWANIA – „dział” CV przez niektórych pracodawców pomijany, przez innych oceniany pod punktem określenia osobowości danego kandydata. Zwykło się jednak wpisywać ok. 2-4 zainteresowań.

8. U dołu CV należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów koniecznych do przeprowadzenia rekrutacji.

 

Co napisać w CV jeśli nie mam doświadczenia zawodowego?

Jeśli uczysz się/studiujesz i nie masz doświadczenia zawodowego, warto rozbudować UMIEJĘTNOŚCI, na pewno są większe niż Ci się wydaje. Można też zamieścić np. DODATKOWE INFORMACJE. Jeśli jesteś w trakcie studiów/szkoły, należy oczywiście pochwalić się tym w WYKSZTAŁCENIU

Jeśli po wpisaniu wszystkiego co chciałeś/chciałaś Twoje CV jest zbyt ubogie w treść możesz zastosować "bogatszy" układ. Pod podstawowymi informacjami, doświadczeniem i wykształceniem, możesz podać DODATKOWE KWALIFIKACJE, osobno opisać JĘZYKI OBCE (podając ich stopień znajomości; zamiast w umiejętnościach) oraz OSIĄGNIĘCIA. "Rozbicie" tych informacji jest lepszym pomysłem niż zastosowanie większej czcionki. A propos czcionki - powinna ona być czytelna. Nie zainteresujemy pracodawcy stosując trudną do odczytania czcionkę "z zawijasami", kolorową, różnej wielkości, itp. Należy pamiętać, że CV to nie plakat :)

Co do zasady, dobrze jest, gdy CV zajmuje 1-2 strony formatu A4. Przyjmuje się, że nie powinno być więcej.

Przykładowe wzory CV

 

Poniżej zamieszczamy kilka darmowych, oczywiście fikcyjnych przykładów wzorów CV, a na koniec możecie otworzyć te wzory w dokumentach .doc.

WZÓR CV do pracy w biurze

jako sekretarka czy pracownik administracji. Pamiętajcie, że odpowiadając na konkretne ogłoszenie powinniście dostosować Wasze CV do treści tego ogłoszenia.


 Wzór CV dla informatyka / programisty:

Przykładowy wzór CV dla osób związanych z budownictwem


Wzór CV do pierwszej pracy


Tak jak pisałam powyżej, osobom które jeszcze się uczą, ale szukają pracy dorywczej oraz absolwentom, którzy wcześniej nie mieli okazji pracować, proponuję rozbudowanie pozostałych części CV, zwłaszcza UMIEJĘTNOŚCI lub rozszerzenie CV o DODATKOWE INFORMACJE, CEL ZAWODOWY, itp. Możecie się także pochwalić działalnością w organizacjach studenckich, wolontariacie czy praktykami.